Zpívající pila

Víte, jak umí zpívat pila? Tóny, kterými okouzluje publikum hráč na kanadskou pilu nejsou jen obyčejná hudba. Hra na kanadskou pilu v provedení virtuóza Františka Lamače je symfonií nadpozemsky čistých, jasných a kovově pronikavých tónů, které rozechvějí posluchače a umožní jim zažít téměř éterický zážitek. Zvuk pily se téměř podobá lidskému hlasu a pila tak skutečně zpívá. Hlavním rozdílem mezi hudební pilou používanou umělci a běžnou pilou je ten, že pila používaná hráči nemá naostřené zuby a nemívá takzvaný „šraňk“ (vyhnutí zubů střídavě na různé strany). Díky tomu nehrozí umělci zranění a také dochází k menšímu opotřebení smyčce. Některé hudební pily nemají vůbec žádné zuby. Bývají také o něco ohebnější pro snadnější hraní. Běžnou pilu však lze k hraní také použít.

Na kanadskou pilu se hraje pomocí smyčce. Hráč na kanadskou pilu drží svůj nástroj mezi koleny a rukou jej ohne do oblouku podobnému písmeni „S“ čímž vytvoří ve středu pily místo které pod doteky smyčce rezonuje a vydává nadpozemsky jasný, kovově čistý tón, podobný lidskému zpěvu. Během hry na zpívající pilu virtuóz různě mění prohnutí svého kovového nástroje a tím mění i výšku a barvu tónu, který pila vydává. Schopný hráč na pilu dokáže v závislosti na délce svého nástroje zahrát tóny v rozsahu až 3 oktáv. Naučit se hrát na zpívající pilu je velice obtížné, proto je virtuózů v této hudební disciplíně velice málo. To vytváří z vystoupení „zpívající pily“ Františka Lamače velmi neobvyklý a obohacující zážitek, na který budete ještě dlouho vzpomínat.

Zpívající pila

Zpívající pila Františka Lamače

Melodické tóny zpívající pily se skvěle doplňují s lidovou hudbou v podání Cimbálové muziky, proto obohacujeme vystoupení naší cimbálky o několik oblíbených skladeb zahraných na zpívající pilu v podání našeho houslisty Franty Lamače. František Lamač je zkušený virtuóz nejen v hraní na hudební pilu, ale také skvělý houslista, který předvedl své umění na pódiích mnoha zemí světa a má také bohaté zkušenosti s filmovou hudbou a se spoluprací s mnoha předními českými a světovými umělci.

Vystoupení vynikajícího houslisty, který má připravené i jiné samostatné programy, jako například:

  • Koncert pro housle a kytaru,
  • Vystoupení pro housle a harfu,
  • České světové evergreeny,
  • Výchovné pořady pro školy 
  • Hudbu pro svatební obřady,

Tyto programy si můžete samostatně objednat také na stránkách Fratiška Lamače – www.fratiseklamac.cz 

Cimbálová muzika Miroslava Kotlára a zpívající pila

Jsme hrdí, že vám můžeme nabídnout ozvláštnění vystoupení naší cimbálovky o tento neobvyklý zážitek. V případě vašeho zájmu, zahraje Franta Lamač na svou zpívající pilu několik známých skladeb světového i lidového repertoáru, například „Ukolébavku“ od W. A. Mozarta, nebo slavnou neapolskou píseň „Santa Lucia“. Délku vystoupení můžeme přizpůsobit vašim požadavkům, můžete si také objednat samostatné vystoupení zpívající pily na webu Františka Lamače.

Čím je vystoupení zpívající pily výjimečné

  • V dnešní době existuje pouze velmi málo hudebníků, kteří dokážou hrát na pilu.
  • Cimbálová muzika Miroslava Kotlára nabízí v rámci svého programu vystoupení Františka Lamače, který patří mezi jedny z nejlepších hráčů na hudební pilu u nás i ve světě.
  • Zpívající pila dokáže obohatit každé vystoupení či kulturní akci o krásný, těžko slovy popsatelný hudební prožitek.
  • Zvuk zpívající pily je zcela jiný než zvuky jiných hudebních nástrojů. Pila dokáže v rukou zkušeného hudebníka vydávat pronikavě jasné, kovově čisté tóny ne nepodobné lidskému zpěvu, který naplňuje místnost a přichází k posluchači jakoby ze všech stran. To vše činí z vystoupení zpívající pily výjimečný a neobvyklý umělecký zážitek.

Jak hodnotí vystoupení „Zpívající pila“ naši návštěvníci

Karel, Břevnov

Vystoupení pana Lamače mne naprosto ohromilo. Přestože jsem již dříve slyšel hru na pilu v televizi, naživo je to naprosto něco jiného. Čistý, jakoby kovový zvuk proniká až do morku kostí posluchačů a naplňuje je doslova nadpozemskými zážitky. Dříve jsem nechápal, proč někteří lidé nazývají zvuk hudební pily „éterickou hudbou“ nebo „zpěvem andělů“. Teď již to vím.

Jana, Břeclav

Navštívila jsem vystoupení Cimbálové muziky Miroslava Kotlára z Liberce, které bylo doplněno několika skladbami zahranými na pilu. Byl to vskutku neobvyklý a povznášející zážitek, při kterém publikum naprosto ztichlo a s otevřenými ústy užasle poslouchalo krásné tóny, aby po skončení produkce propuklo v bouřlivý potlesk.